Με Πρίγιοβιτς στον δρόμο για τα αστέρια, 3-0 ο ΠΑΟΚ τον Παναθηναϊκό

Μόνο νίκες μέχρι το τέλος της σεζόν είχαν υποσχεθεί οι παίκτες του ΠΑΟΚ και ο Ραζβάν Λουτσέσκου και αποδεικνύονται (μέχρι τώρα τουλάχιστον) συνεπείς σ’ αυτή τη δέσμευση. Έχοντας την τύχη (δοκάρι Δώνη) και σούπερ Πασχαλάκη στις χαμένες ευκαιρίες του Παναθηναϊκού στην αρχή του αγώνα και στην… ασίστ του Τζήλου στη φάση του 0-1, αλλά δεδομένη ποιότητα στην γραμμή κρούσης που εκφράστηκε με την εμφατική παρουσία του Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς και την υποστήριξη των Μπίσεσβαρ, Πέλκα (κατά διαστήματα) στον Σέρβο, ο Δικέφαλος πέτυχε ένα ιστορικό διπλό με 3-0 στην  Λεωφόρο (το πρώτο μετά από το 1-2 τον Δεκέμβριο του 2001 και παράλληλα την πρώτη εκτός έδρας νίκη μετά από εκείνη στο ΟΑΚΑ το 2012) και “σφράγισε” την παρουσία του στα προκριματικά του Champions League.

Ο Παναθηναϊκός φωνάζει δίκαια για φάουλ του Πέλκα στη φάση του δεύτερου γκολ του ΠΑΟΚ, είχε και δύο αναγκαστικές αλλαγές λόγω τραυματισμών στο παιχνίδι (Λουντ και Κουρμπέλης) και αυτό που κρατά είναι η συνολικά καλή παρουσία του και το πολύ καλό παιχνίδι που έκαναν οι Κάτσε και Μυστακίδης.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο δεκάλεπτο, κυκλοφορώντας την μπάλα και προσπαθώντας με την κατοχή να κυριαρχήσει.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στα πρώτα λεπτά ο Τζήλος χάρισε κάρτες σε σκληρά μαρκαρίσματα των Μάτος και Γιόχανσον. Μόλις στο 17ο λεπτό ο Ουζουνίδης αναγκάστηκε να κάνει αλλαγή καθώς τραυματίστηκε ο Λουντ. Τη θέση του πήρε ο Μυστακίδης, με τον Μουνιέ να πηγαίνει στην δεξιά πλευρά.

ΔΥΟ ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ

Ένα λεπτό μετά την αλλαγή και την είσοδο του Μυστακίδη στον αγώνα ο Παναθηναϊκός είχε δοκάρι στο 18ο λεπτό. Ο νεοεισελθών σέντραρε από αριστερά για τον Δώνη, ο οποίος έκανε το κοντρόλ και απέφυγε τον Βιεϊρίνια επιχειρώντας ένα μονοκόμματο σουτ το οποίο τράνταξε το δεξί δοκάρι του Πασχαλάκη. Η μπάλα επέστρεψε προς τον Λουτσιάνο που αν και μόνος του πλάσαρε άουτ.

Τρία λεπτά μετά το δοκάρι που ήταν η πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα, ο Παναθηναϊκός είχε νέα διπλή χαμένη ευκαιρί. Σε εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά ο Κάτσε έκανε το γέμισμα στο πίσω δοκάρι με τον Μυστακίδη να επιχειρεί το πλασέ από κοντά και τον Πασχαλάκη να απομακρύνει σωτήρια ενώ στην επαναφορά ο Ινσούα πήρε την κεφαλιά και ο Μαουρίσιο απομάκρυνε πάνω στη γραμμή.

ΑΝΟΙΞΕ ΤΟ ΣΚΟΡ Ο ΠΑΟΚ ΜΕ ΑΣΙΣΤ… ΤΖΗΛΟΥ

Ο Παναθηναϊκός έχασε τις δύο μεγάλες ευκαιρίες σε διάστημα τριών λεπτών, όμως ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ σε μία ανύποπτη φάση στο 27ο λεπτό του παιχνιδιού.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να βγάλει αντεπίθεση με τον Μουνιέ να επιχειρεί να βγάλει μπαλιά στα αριστερά, αλλά την μπάλα να κοντράρει στο πόδι του Τζήλου και να γυρίζει προς τα πίσω. Μετά από την… άθελη ασίστ του διαιτητή, ο Πρίγιοβιτς βγήκε σε τετ α τετ με τον Βλαχοδήμο και όντας ολομόναχος πλάσαρε εύκολα για το 1-0.

Λίγο μετά από το γκολ ο ΠΑΟΚ είχε νέα καλή στιγμή. Με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, ο Μακ βρέθηκε σε θέση βολής από δεξιά στην περιοχή και έπιασε ωραίο σουτ στην κίνηση με τον Βλαχοδήμο να αποκρούει σε κόρνερ στην κλειστή του γωνία.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να απαντήσει στο 33′ με τους Λουτσιάνο και Μουνιέ να αλλάζουν ωραία την μπάλα, αλλά τον Βραζιλιάνο να καθυστερεί να εκτελέσει και την μπάλα να κοντράρει. Στο 39′ οι “πράσινοι” απείλησαν με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κάτσε από αριστερά, με τον Πασχαλάκη όμως να μπλοκάρει και στη συνέχεια να κερδίζει και το φάουλ.

Το 1ο μέρος που ήταν γεμάτο φάσεις έληξε με το σκορ στο 1-0 υπέρ του ΠΑΟΚ, χάρη στο γκολ του Πρίγιοβιτς μετά την κόντρα στον Τζήλο. Ο Παναθηναϊκός δημιούργησε φάσεις αλλά δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες του για να σκοράρει, ούτε πριν ούτε και μετά το γκολ που δέχτηκε.

Το 2ο ημίχρονο άρχισε χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες. Η πρώτη καλή στιγμή ήταν για τον ΠΑΟΚ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαουρίσιο που πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Βλαχοδήμου. Ο Παναθηναϊκός είχε καλή φάση στο 54′ με τον Μυστακίδη να μπαίνει επικίνδυνα στην περιοχή από αριστερά με υπέροχη ενέργεια και να γυρίζει την μπάλα παράλληλα, όμως τον Μουνιέ να μην προλαβαίνει να μπει στην πορεία της μπάλας.

Στο 57′ ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να απειλήσει με παράλληλο γύρισμα του Πρίγιοβιτς και πλασέ του Πέλκα που μπλόκαρε ο Βλαχοδήμος. Στο 62′ είχε νέα καλή ευκαιρία ο Δικέφαλος με τον Μπίσεσβαρ να βρίσκεται σε θέση βολής από γύρισμα του Πέλκα αλλά να μην πλασάρει αποτελεσματικά στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Ο ΠΡΙΓΙΟΒΙΤΣ “ΧΤΥΠΗΣΕ” ΞΑΝΑ

Με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Πρίγιοβιτς στο παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ διπλασίασε τα τέρματα του στο 65′. Η φάση του γκολ βέβαια ξεκίνησε από φάουλ του Πέλκα στο χώρο του κέντρου. Ο μέσος του ΠΑΟΚ έσπρωξε τον Ινσούα, του πήρε τη μπάλα, ο Τζήλος δεν έδωσε το φάουλ και στη συνέχεια ο Πέλκας έδωσε στον Σέρβο επιθετικό ο οποίος μπήκε στην περιοχή και με ωραίο πλασέ έκανε το 2-0.

Αμέσως μετά την σέντρα, ο Παναθηναϊκός έχασε σημαντική ευκαιρία για να μειώσει και να ξαναμπεί στο ματς, με τον Λουτσιάνο να βρίσκεται σε θέση βολής και να σουτάρει, αλλά τον Πασχαλάκη να αποκρούει διατηρώντας το μηδέν με εντυπωσιακή επέμβαση. Ο ΠΑΟΚ είχε σπουδαία ευκαιρία για τρίτο γκολ στο 72′, με τον Μπίσεσβαρ να ντριμπλάρει στην περιοχή και να προσπαθεί να πασάρει με την μπάλα να βρίσκει στον ώμο του Κολοβέτσιου και τον Τζήλο να το θεωρεί ακούσιο αφήνοντας το παιχνίδι να συνεχιστεί. Η μπάλα στρώθηκε στον Ελ Καντουρί που έπιασε με δύναμη το σουτ αστοχώντας.

Στο 74′ ο Μολίνς μπήκε στην περιοχή αλλά ο Πασχαλάκης έκλεισε καλά τη γωνία του και το πλασέ του από πολύ πλάγια δεν τον ανησύχησε. Στο 82′ τραυματίστηκε ο Κουρμπέλης, δημιουργώντας νέο πρόβλημα στον Μαρίνο Ουζουνίδη. Κι ενώ οι “πράσινοι” έπαιζαν με δέκα παίκτες πριν προλάβει να γίνει η αλλαγή και να περάσει ο Οικονόμου στη θέση του τραυματία Κουρμπέλη, ο ΠΑΟΚ πέτυχε τρίτο γκολ.

ΜΕ ΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΓΚΟ Ο ΣΑΧΟΒ

Στο 82ο λεπτό ο Λημνιός βρήκε ωραία τον αμαρκάριστο Μάτος από δεξιά, ο Βραζιλιάνος έσπασε ωραία την μπάλα στην περιοχή και ο επερχόμενος Σάχοβ πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι νικώντας τον Βλαχοδήμο και γράφοντας το 0-3 λίγο μετά την είσοδό του στο ματς ως αλλαγή.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ακόμη και μετά το τρίτο γκολ του ΠΑΟΚ, οι φίλοι του Παναθηναϊκού τραγουδούσαν υπέρ του “τριφυλλιού” αναγνωρίζοντας την προσπάθεια των παικτών και του Ουζουνίδη παρά τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο σύλλογος, σε ένα ξεχωριστό στιγμιότυπο στη Λεωφόρο. Στο 89′ ο Πασχαλάκης απέκρουσε σουτ του Μολίνς κρατώντας του μηδέν. Ένα άστοχο σουτ του Λουτσιάνο στις καθυστερήσεις ήταν η τελευταία φάση του αγώνα που έληξε με σκορ 0-3.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το πρώτο γκολ του ΠΑΟΚ. Είχε δόση τύχης με την μπάλα να κοντράρει στο πόδι του διαιτητή Τζήλου και αποδείχθηκε καθοριστικό για την εξέλιξη του παιχνιδιού.

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Ο Τζήλος (Λάρισας) ήταν κακός στον πειθαρχικό έλεγχο χαρίζοντας αρκετές κάρτες. Αμφισβητούμενη η αποφασή του στη μονομαχία Κάτσε – Ινσούα (διαμαρτυρήθηκε ο Παναθηναϊκός για φάουλ) από την οποία ξεκίνησε το δεύτερο γκολ του Δικέφαλου.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ

Ο Πρίγιοβιτς. Ο Σέρβος απέδειξε ότι είναι “ψυχρός εκτελεστής”. Στις δύο ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν πλάσαρε άψογα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, πετυχαίνοντας τα δύο γκολ της νίκης του ΠΑΟΚ.

ΒαθμολογίαΕΛΛΑΔΑ: Super League