Super League 2: τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής, η βαθμολογίες

Συνεχίστηκε σήμερα η δραστηριότητα στο πρωτάθλημα της Super League 2 με τις αναμετρήσεις της 4ης αγωνιστικής.

Σπουδαία νίκη και μάλιστα με ανατροπή, που την ανεβάζει στην κορυφή του Βορείου ομίλου, πήρε η Βέροια. Οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν εκτός έδρας με σκορ 2-1 του ΠΑΟΚ Β’, έφτασαν τους 10 βαθμούς και παραμένουν πρώτοι και καλύτεροι με διαφορά τριών βαθμών από Ξάνθη (διέλυσε 6-0 την Καβάλα) και Ολυμπιακό Β’ (που ήρθε ισόπαλος 2-2 με τον Απόλλωνα Λάρισας).

Από τη μεριά του, ο ΠΑΟΚ Β’ παραμένει προτελευταίος με μόλις 2 βαθμούς και δείχνει πως χρειάζεται έξτρα δουλειά από τον Πάμπλο Γκαρσία ώστε να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της δεύτερης κατηγορίας.

Μετά από 2/2 εντός έδρας, ο Ολυμπιακός Β’ απειλήθηκε με την πρώτη του ήττα όμως τελικά πήρε ισοπαλία 2-2, από τον Απόλλωνα στη Λάρισα.

Η ομάδα του Αριέλ Ιμπαγάσα προηγήθηκε στο 29ο λεπτό με το πρώτο γκολ του Νίκολιτς με τα «ερυθρόλευκα», όμως η πίεση των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο είχε ως αποτέλεσμα πρώτα την ισοφάριση με τον Ζιάκα (75′) και εν συνεχεία την απόλυτη ανατροπή του σκηνικού με τον Γιαννίτση (88′).

Παρ’ όλα αυτά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το σθένος να φέρουν το ματς στα ίσα με τον Μαρίνο στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, φτάνοντας έτσι τους επτά βαθμούς μετά από τρία ματς.

Μεγάλη νίκη πήρε η ΑΕΛ, επικρατώντας 2-0 του Πανσερραϊκού χάρη στα τέρματα των Ακούνια (44’ με πέναλτι) και Γιάκου (90’+5’), ενώ η Ξάνθη έφτασε στους 7 βαθμούς μετά το εμφατικό 6-0 επί της Καβάλας. Ο Δημητριάδης άνοιξε το σκορ στο 2’, με τον Ιμπραΐμι να σκοράρει δις (6’, 14’) για το 3-0. Ο Γκινσάρι στο 24’ σκόραρε και αυτός, για να έρθει ο Φαζός στο 31’ να γράψει το 5-0 του ημιχρόνου. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 69ο λεπτό ο Πλατέλλας.

Ο Αλμωπός Αριδαίας επικράτησε 3-1 του Πιερικού για να πάρει τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα, με τον Ολυμπιακό Βόλου να νικάει 3-2 τον Απόλλωνα Πόντου.

Τέλος χωρίς σκορ έληξε η αναμέτρηση των Τρικάλων με τον Ηρακλή, με τους φιλοξενούμενους να παίζουν από το 32ο λεπτό λόγω αποβολής του Κωστούλα.

Στον Νότιο όμιλο απόλυτη συνεχίζει η Καλλιθέα, η οποία επικράτησε 1-0 του Αιγάλεω με γκολ του Δούμτση μόλις στο 2ο λεπτό και βρίσκεται στη 2η θέση στο -1 από την πρώτη ΑΕΚ Β’. Κάπως έτσι οι γηπεδούχοι πήραν το τοπικό ντέρμπι και έκαναν το 3/3 στο πρωτάθλημα, δείχνοντας πως διαθέτουν το ρόστερ για να πρωταγωνιστήσουν τη φετινή σεζόν και να διεκδικήσουν την πρώτη θέση του ομίλου.

Η Καλαμάτα με γκολ του Μπακαγιόκο στο 62ο λεπτό επικράτησε της ΑΕ Καραϊσκάκης, κάνοντας την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα. Μάλιστα η Μαύρη Θύελλα έπαιζε με 10 παίκτες από το 77’ και μετά καθώς ο Τάτος αποβλήθηκε, ωστόσο φάνηκε ότι δεν επηρέασε αυτό την ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου.

Η Κηφισιά νίκησε τον Αστέρα Βλαχιώτη με πέναλτι του Ντορίβα στο 60’ παίρνοντας την τρίτη της νίκη σε τέσσερα ματς φέτος και συνεχίζει να βρίσκεται στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Στα άλλα ματς Χανιά και Ρόδος έμειναν στο 2-2, με την κρητική ομάδα να προηγείται μέχρι το 80’, αλλά τους φιλοξενούμενους να κάνουν στο τέλος την ανατροπή και να φέρνουν στα ίσα το ματς. Στο 26’ ο Μπαΐροβιτς άνοιξε το σκορ για τα Χανιά, ο Σταματελόπουλος στο 42’ ισοφάρισε, ο Τριανταφυλλάκος στο 45+1’ έδωσε ξανά προβάδισμα στους Κρητικούς, με τον Μαρκόφσκι στο 80’ να διαμορφώνει το τελικό 2-2.

Ο Διαγόρας στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού επικράτησε 1-0 της Επισκοπής με γκολ του Σινγκ στο 88’, με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν στα αρνητικά αποτελέσματα και στις ήττες.

Στο 1-1 κόλλησε ο ΟΦ Ιεράπετρας με τον Ηρόδοτο, με τον Χατζησάββα να ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 51’ και τον Αντερέγκεν τρία λεπτά αργότερα να ισοφαρίζει και να διαμορφώνει το τελικό σκορ.