ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ 16ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΗΣ Super League–ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΠΑΟΚ

Άνετη νίκη με 5-0 επί του Λεβαδειακού πήρε ο ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Τούμπας στην πρεμιέρα του Β΄ γύρου (16η αγωνιστική) της Super League και σημείωσε την 4η συνεχή νίκη του στη διοργάνωση η οποία τον έφερε στην 1η θέση της κατάταξης με 34 βαθμούς. Σκόρερ των νικητών οι Μάτος στο 18΄, Κάμπος στο 48΄ και στο 59΄, Πρίγιοβιτς στο 57΄ και στο 89΄ με πέναλτι.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου μπήκε με το δεξί στη νέα χρονιά, στο δεύτερο εντός έδρας αγώνα της στην Τούμπα μέσα στη σεζόν με τη στήριξη των οπαδών της (ο προηγούμενος ήταν με τον Παναθηναϊκό) οι οποίοι δημιούργησαν μια πολύ όμορφη ατμόσφαιρα.

Στο Β’ ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μπήκε και πάλι δυνατά και κατάφερε να κυριαρχήσει σημειώνοντας άλλα τρία τέρματα σε διάστημα 15 λεπτών. Στο 48΄ δημιούργησε μεγάλη ευκαιρία με τον Λημνιό, όταν από πάσα του Κάμπος μόνος προ του Επασί δεν κατάφερε να τον νικήσει, αλλά στην αμέσως επόμενη φάση ο Κάμπος κέρδισε τις κόντρες από τους αμυντικούς και με σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Επασί.

Ο Πρίγιοβιτς ήταν αυτός που τριπλασίασε τα τέρματα του ΠΑΟΚ στο 57΄ με κοντινό πλασέ μετά από ασθενή απόκρουση του Επασί σε σουτ του Λημνιού, ενώ δύο λεπτά αργότερα (59′) ο Κάμπος σημείωσε το 4-0 με το 2ο προσωπικό του γκολ στον αγώνα. Λίγο πριν τη λήξη ο Πρίγιοβιτς σημείωσε και αυτός το 2ο τέρμα του στον αγώνα, με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Αντιλέχου και έκανε το 5-0 για τον ΠΑΟΚ.

Ο Λεβαδειακός υποτάχθηκε στην ανωτερότητα του αντιπάλου του και δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι καλό, αλλά σίγουρα δεν ήταν από τους αγώνες που σχεδίαζε να κερδίσει βαθμούς.

Διαιτητής: Βάτσιος (Δυτικής Αττικής)
Κίτρινες κάρτες: Νιάσε, Μπελγκαζουανί
Κόκκινες κάρτες: Τσαμπούρης (2η κίτρινη)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Βιεϊρίνια, Μαουρίσιο, Κάνιας (46΄ Τσίμιροτ), Πέλκας (77΄ Κουλούρης), Λημνιός (63΄ Μπίσεσβαρ), Κάμπος, Πρίγιοβιτς.

Λεβαδειακός (Ζοσέ Ανιγκό): Επασί, Αντιλέχου, Λεονάρντο, Φαβάρο, Ζαραδούκας (58΄ Μπελγκαζουανί), Ομπιόρα, Νιάσε (63΄ Μητρόπουλος), Τσαμπούρης, Γιουσούφ, Γιακουμάκης, Μαρκόφσκι.

07.01. 15:00 Τελικό Παναθηναϊκός 2 – 0 Πλατανιάς
07.01. 17:15 Τελικό Λαμία 0 – 1 Ξάνθη
07.01. 17:15 Τελικό ΠΑΣ Γιάννινα 0 – 0 Αστέρας Τρίπολης