Champions League: Γαλλικό γλέντι για την Παρί μέσα στο Μάντσεστερ–Προβάδισμα για τη Ρόμα έναντι της Πόρτο με 2-1

Τι και αν οι Νεϊμάρ, Καβάνι ήταν εκτός, οι Μπαπέ, Ντι Μαρία φρόντισαν να κρατήσουν την παριζιάνικη λάμψη. Δυο ασίστ ο Αργεντίνος, γκολ ο Γάλλος και η Παρί με το 2-0 επί της Γιουνάιτεντ βρέθηκε μια ανάσα από τα προημιτελικά του Champions League. O εφιάλτης των Κόκκινων ολοκληρώθηκε με την αποβολή του Πογκμπά. To… απίθανο; Ο Μόγιες παραμένει ο μοναδικός τεχνικός της Μάντσεστερ που έχει νικήσει σε νοκ άουτ ματς της ομάδας για τη διοργάνωση από το 2011.

Σκληρό ματς στο πρώτο 45λεπτο, με πολλές μονομαχίες, πέντε κίτρινες, αρκετές διακοπές λόγω τραυματισμών και μόλις… έξι σουτ! Ο Λίνγκαρντ αναγκάστηκε να αποχωρήσει λίγο πριν το ημίχρονο, ο Ντι Μαρία βρέθηκε στα… κάγκελα από σπρώξιμο του Ντι Μαρία, ενώ ο Μαρσιάλ δεν μπόρεσε να συνεχίσει στην επανάληψη. Ρυθμός; Σχεδόν ανύπαρκτος… Η Γιουνάιτεντ που παρουσιάστηκε με πέντε αλλαγές σε σχέση με το ματς του Σαββάτου (Γιανγκ, Ράσφορντ, Λίνγκαρντ, Λίντελοφ και Μπαϊγί) μπήκε δυνατά, πίεσε ψηλά και προσπάθησε να δημιουργήσει προβλήματα στην Παρί.  Στο 10′ το σουτ του Ράσφορντ δε βρήκε στόχο, ενώ στο 16′ ο Πογκμπά τα έκανε όλα εξαιρετικά εκτός από τη σέντρα…

Το σκηνικό στην επανάληψη ήταν εντελώς διαφορετικό, Αλέξις και Μάτα ήταν… χαμένοι στο γήπεδο, η Γιουνάιτεντ ήταν τραγική ανασταλτική και η Παρί με Μπαπέ, Ντι Μαρία έκανε πάρτι. Στο 53′ ο Αλβες μοίρασε για τον Μπαπέ, αλλά ο Ντε Χέα έστειλε σωτήρια τη μπάλα σε κόρνερ. Ο Ντι Μαρία ανέλαβε την εκτέλεση, το αμυντικό δίδυμο των γηπεδούχων και ο Μάτιτς ήταν… αλλού, με αποτέλεσμα ο Κιμπέμπε να πετύχει το πιο εύκολο γκολ της καριέρας του! Μάλιστα, έγινε ο 8ος διαφορετικός σκόρερ της ομάδας στο φετινό Champions League. Η Παρί πάτησε γκάζι και δυο λεπτά αργότερα, ο Αλβες έπιασε κεραυνό, αλλά η μπάλα βρήκε σε σώματα. Ο Ντι Μαρία… ανταπέδωσε τις αποδοκιμασίες με μια δεύτερη ασίστ στο 60ο λεπτό. Ο Αργεντίνος έκανε υπέροχη σέντρα και ο Μπαπέ πέτυχε το 2-0!

Ο Γάλλος σκόραρε σε τρίτο σερί ματς στην Αγγλία για το Champions League, κάτι που έχει καταφέρει μόνο ο Λουίς Ενρίκε και ο Τζέκο. Η Γιουνάιτεντ αδυνατούσε να ελέγξει τον ρυθμό, οι Παριζιάνοι έβρισκαν πολλά κενά και στο 63′ πλησίασαν το γκολ, όταν ο Μπαπέ βγήκε τετ α τετ, αλλά νικήθηκε από τον Ντε Χέα. Ενα λεπτά αργότερα, ο Ντι Μαρία βρέθηκε απέναντι στον Ισπανό, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει.  Η Γιουνάιτεντ πήρε τον έλεγχο μετά το… διπλό σοκ, αλλά η Παρί ήξερε πως να κλείσει τους διαδρόμους για την εστία του Μπουφόν. Εξαιρετικοί οι Γάλλοι ανασταλτικά, δεν αντιμετώπισαν τον παραμικρό κίνδυνο. Ο… εφιάλτης των γηπεδούχων ολοκληρώθηκε στο 89′ με τον Πογκμπά να αντικρίζει τη δεύτερη κίτρινη και να αποβάλλεται!

Προβάδισμα της Ρόμα για πρόκριση

Πρόσφατα έγινε ο πρώτος Ρωμαίος, μετά τον Τότι, που πέτυχε τρία γκολ στο πρωτάθλημα στην ηλικία των 19 ετών. Και αμέσως ο Νικολό Τζανιόλο έσπευσε να συστηθεί για τα καλά και στην Ευρώπη. Ο νεαρός Ιταλός ήταν εκείνος που βρήκε δύο φορές δίχτυα και οδήγησε τους Τζαλορόσι στην επικράτησε με 2-1 επί της Πόρτο. Βέβαια το ότι βρήκαν δίχτυα και οι Δράκοι δυσκολεύει κάπως τη ζωή των Ρωμαίων ενόψει της ρεβάνς. Εκείνο που έχει σημασία όμως στην επανεκκίνηση του Champions League, ήταν σε πρώτη φάση η νίκη στο «Ολίμπικο».

Πηγή: gazzetta.gr