Η μπίλια έκατσε στο ασπρόμαυρο Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής στο el clasico της Θεσσαλονίκης επικρατώντας του Άρη με 62-58

472f0f428558eaf968380747daa3f325_L

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής στο el clasico της Θεσσαλονίκης επικρατώντας του Άρη με 62-58. Το παιχνίδι ήταν κάκιστο ποιοτικά, με τους γηπεδούχους να είναι πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης κι έτσι πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Το πλέον εντυπωσιακό στατιστικό στοιχείο του αγώνα ήταν ότι ο ΠΑΟΚ κέρδισε ένα ματς στο οποίο είχε 0/20 στα τρίποντα!

Το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, με τον πάθος να είναι απαράμιλλο και από τις δυο πλευρές, με τον Άρη να μένει στους μόλις 22 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, επιχειρώντας τις προσπάθειες του κυρίως έξω από τα 6.75 (9/22 τρίποντα και 11/39 δίποντα), με τον Κιθ Κλάντον να κυριαρχεί και στις δυο ρακέτες, και το ιδιαίτερο μάθημα που του έκανε ο Σούλης Μαρκόπουλος στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να πιάνει τόπο.

Ο Αμερικανός σέντερ έφτασε στο δέκατο double-double μέσα στην αγωνιστική περίοδο, έχοντας 12 πόντους (5/11 σουτ) και 15 ριμπάουντ, με την τελευταία άμυνα του πάνω στον Γκόρντον να είναι υποδειγματική. Εξαιρετικός ήταν και ο Βαγγέλης Μαργαρίτης με 15 πόντους (5/10 σουτ, 8 ριμπ.), ενώ ο Ζάνις Πέινερς είχε 13 πόντους (7/7 βολές, 5 ριμπ.). Ο Απόλλωνας Τσόχλας (7 π., 3/7 σουτ) ήταν αυτός που γύρισε τον ρυθμό, ενώ καθοριστικό καλάθι πέτυχε, κυρίως από ψυχολογική άποψη, ο Αντώνης Κόνιαρης (6 π.), δίνοντας στο 38′ το προβάδισμα στην ομάδα του μετά το αρχικό 4-3.

Για τον Άρη, ο οποίος παρασύρθηκε στον αργό ρυθμό του ΠΑΟΚ, ο Μάικλ Τζένκινς είχε 12 πόντους (4/7 τριπ.) με τον Ουίλ Κάμινγκς να ακολουθεί με 10 π. (1/3 τριπ.).Ο Τζαμόν Γκόρντον στο ντεμπούτο του είχε 7 πόντους, δείχνοντας ότι θέλει ακόμα δουλειά. Καθοριστική ήταν και η μάχη των ριμπάουντ με τον ΠΑΟΚ να έχει 33 έναντι 23 του Άρη.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 29-36, 44-45, 62-58.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κόνιαρης 6, Μαργαρίτης 15 (8 ριμπ.), Σάιμπερτ 4, Πέινερς 13, Κλάντον 12 (15 ριμπ.), Χρυσικόπουλος 2, Τσόχλας 7, ΜακΦάντεν 3, Μιλιένοβιτς, Γλυνιαδάκης.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 6 (2), Τζένκινς 12 (4), Κάμινγκς 10 (1), Καββαδάς 2, Ντραγκίσεβιτς 5 (1), Τσαϊρέλης 4, Ζάρας 2, Μούρτος, Γκόρντον 7 (1), Γιάνκοβιτς, Τζάκσον 6.