Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της 5ης Αγωνιστικής της Super League

Ο ΠΑΟΚ “απέδρασε” από το Φάληρο. Ο Δικέφαλος είπε “ευχαριστώ” στο δώρο που του έκανε ο Ολυμπιακός να τον βάλει μπροστά στο σκορ και είδε τις αποκρούσεις του Πασχαλάκη να του δίνουν ένα πολύ σημαντικό διπλό.

Ο Ολυμπιακός πέρυσι δεν ήταν καλύτερος από τον ΠΑΟΚ, αλλά τον είχε νικήσει με 1-0 στο γήπεδό του χάρις σε γκολ του Ένχελς μετά από αβίαστο λάθος του Σαμπράνο. Φέτος στο ίδιο γήπεδο ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ να βρει γκολ νίκης μετά από λάθος του αντιπάλου. Ο Γιαννιώτης το άρχισε, ο Βούκοβιτς το ολοκλήρωσε και δύο ερυθρόλευκοι χωρίς πίεση, αβίαστα, έδωσαν στον Δικέφαλο το προβάδισμα που κράτησε μέχρι το τέλος, χωρίς να έχει έστω μία τελική στο δεύτερο ημίχρονο.

Όπως ακριβώς είχε συμβεί στο εντός έδρας με τον Λεβαδειακό, έτσι και στο κυριακάτικο παιχνίδι με τον Αστέρας Τρίπολης, ο Άρης έβαλε τους τρεις βαθμούς στο σακούλι του στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Συγκεκριμένα στο 87′ με πέναλτι του Γιουνές και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ματέο Γκαρσία.

Και κόντρα στους Βοιωτούς, αυτοί οι δύο ήταν οι πρωταγωνιστές και το σενάριο ίδιο. Κερδισμένο πέναλτι από τον Γκαρσία που μετουσίωσε σε γκολ ο Τυνήσιος και “σφράγισμα” της νίκης από τον Αργεντινό! Παρότι, λοιπόν, το παιχνίδι… μύριζε ότι πήγαινε για “Χ”, τελικά οι γηπεδούχοι αντέστρεψαν το κλίμα με τη βοήθεια του Πάκο Ερέρα από τον πάγκο.