Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία του Basket League–Ήττα του ΠΑΟΚ και του ΑΡΗ

Νίκησε τον ΠΑΟΚ και τον έπιασε ο Προμηθέας

Ανώτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, ο Προμηθέας νίκησε τον ΠΑΟΚ στην Πάτρα (81-66) και τον έπιασε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας της Stoiximan.gr Basket League.

Τη δεύτερη φετινή του νίκη επί του ΠΑΟΚ πανηγύρισε ο Προμηθέας, που επικράτησε της ομάδας της Θεσσαλονίκης και στην Πάτρα (81-66) για την 14η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά έχει πλέον ρεκόρ 8-6, ακριβώς ίδιο με τον Δικέφαλο του Βορρά αλλά και την ΑΕΚ, με αποτέλεσμα αυτοί οι τρεις να είναι τη δεδομένη στιγμή οι διεκδικητές της τέταρτης θέσης, την ώρα που το Λαύριο έχει μία νίκη περισσότερη και το Ρέθυμνο με τον Κολοσσό μία λιγότερη.

Οι δύο ομάδες μπήκαν εντυπωσιακά στο παιχνίδι, όμως οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα και έβρισκαν τρόπους για να φθείρουν τους αντιπάλους τους. Το 26-20 της πρώτης περιόδου ήταν αποτέλεσμα των 7/13 σουτ που είχαν και ο Προμηθέας, αλλά και ο ΠΑΟΚ, με τους Πατρινούς να εκτελούν βέβαια έξι περισσότερες βολές από τους Θεσσαλονικείς που στο δεύτερο δεκάλεπτο βρέθηκαν να χάνουν μέχρι και με 16 πριν το 48-33 του ημιχρόνου. Ο Λάνγκστον Χολ ήταν σε τρομερό απόγευμα, τα δικά του τρίποντα “πλήγωσαν” τον Δικέφαλο και έβαλαν τους Πατρινούς σε μία ιδανική κατάσταση, την ώρα που οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ “φώναζαν” για την τεχνική ποινή στον πάγκο τους.

Ο Προμηθέας μπήκε “κρύος” στην έναρξη της τρίτης περιόδου και έμεινε χωρίς σκορ για μερικά λεπτά, όμως δεν έχασε ούτε το προβάδισμα, ούτε και τη διαφορά ασφαλείας. Το 60-46 στο 27′ και το 72-57 από το τρίποντο του Σαλούστρου δεν επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από το ματς της 14ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League, με τον κόσμο να πανηγυρίζει την πέμπτη φετινή εντός έδρας νίκη των Πατριών σε επτά αγώνες.

“Βόμβα” από τον Κόροιβο, 68-66 τον Άρη!

Ο Κόροιβος (5-9) δια χειρός Τζαχί Κάρσον “άλωσε” το Αλεξάνδρειο για πρώτη φορά στην ιστορία του, καθώς νίκησε με 68-66 τον Άρη που πλέον μπλέκει σοβαρά, καθώς υποχώρησε στο 5-9.

Ο Κόροιβος θριάμβευσε στην 14η “στροφή” της Stoiximan.gr Basket League, καθώς με καλάθι του Τζαχί Κάρσον πέρασε από το Αλεξάνδρειο επικρατώντας του Αρη με 68-66 κι “έπιασε” την ομάδα της Θεσσαλονίκης στο 5-9. Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου έχει το πλεονέκτημα, όμως, απέναντι στο σύνολο του Παναγιώτη Γιαννάκη, καθώς το έχει… διπλώσει. Ο Κόροιβος… άνοιξε λογαριασμό εκτός έδρας στο φετινό πρωτάθλημα και για πρώτη φορά στην ιστορία του έφυγε νικητής από το Αλεξάνδρειο.

Ο Άρης στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου είχε το προβάδισμα και με οδηγό τον Φλιώνη προηγήθηκε ακόμα και με 10 πόντους (21-11, 8΄)?. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, μετά το νωθρό ξεκίνημά τους βρήκαν τις λύσεις κι εκμεταλλευόμενοι την αγωνιστική άνοδο του Κον δεν άφησαν τους αντιπάλους τους να ξεφύγουν. Η ομάδα το Ντίνου Καλαμπάκου μάλιστα στο 12′ (23-25) και στο 18΄ (33-34) πήρε το προβάδισμα, αλλά ο Φλιώνης φρόντισε η συμπλήρωση των 20′ να βρει τον Άρη στο +2 (39-37).

Ο Ντουβιέρ στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου ανέλαβε δράση, ο Πουλιανίτης “βραχυκύκλωσε” τον Κάρσον και ο Άρης προηγήθηκε με 54-45 στο 26΄. Ο ρυθμός στη συνέχεια έπεσε και οι γηπεδούχοι στη συμπλήρωση των 30΄ήταν μπροστά με 56-45.  Οι φιλοξενούμενοι, όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη κι έχοντας για “όπλο” την πιεστική τους άμυνα μείωσαν σε 56-54 (34′) τρέχοντας σερί 0-9.

Οι φιλοξενούμενοι, όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη κι έχοντας για “όπλο” την πιεστική τους άμυνα μείωσαν σε 56-54 (34′) τρέχοντας σερί 0-9. Ο Μποχωρίδης με 2 τρίποντα και μία ασίστ στον Χρηστίδη οδήγησε την ομάδα του στο 66-61 πριν ο Κάρσον (2π.). και ο Πόσλεϊ (3π.) ισοφαρίσουν. Ακολούθησαν εκατέρωθεν άστοχες επιθέσεις πριν ο Κάρσον αφήσει την μπάλα στο καλάθι του Άρη για το 66-68. Οι γηπεδούχοι είχαν στη διάθεσή τους 1,8”, αλλά το τρίποντο του Μποχωρίδη βρήκε σίδερο και ο Κόροιβος πήρε τη νίκη.