“Ασπρόμαυρο” το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης: Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Άρη στο Αλεξάνδρειο

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, επικρατώντας του Άρη με σκορ 71-77 στο “Nick Galis Hall”, για την 18η αγωνιστική της Basket League.

Το παιχνίδι είχε ανατροπές και αγωνία μέχρι το φινάλε. Ο Δικέφαλος μπήκε καλύτερα και είχε το πάνω χέρι στην πρώτη περίοδο, οι κιτρινόμαυροι επέστρεψαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και ολοκλήρωσαν το come back στις αρχές του β΄ ημιχρόνου παίρνοντας προβάδισμα με διαφορά, όμως οι “ασπρόμαυροι” γύρισαν ξανά το ματς στην τέταρτη περίοδο με το εντυπωσιακό 17-2, για να επικρατήσουν στις λεπτομέρειες όντας καλύτεροι στις κρίσιμες φάσεις στο φινάλε.

Ο ΠΑΟΚ έκανε το “δύο στα δύο” στα φετινά ντέρμπι με τον Άρη και ανέβηκε στο 9-8 στην βαθμολογία, αφήνοντας τον αντίπαλό του στο 6-11 και στο 4-5 εντός έδρας.

Έλστον Τέρνερ με 17 πόντους από 6/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 2/2 βολές και Τζος Κάρτερ με 13 πόντους αλλά και το μεγάλο τρίποντο για το 71-73 ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, που δεν είχαν τους τραυματίες Μήτρου-Λονγκ – Τσαλμπούρη και έχασαν και τον Νώντα Παπαντωνίου που υπέστη κάταγμα στη μύτη στη διάρκεια της προθέρμανσης.

Βλάντιμιρ Ντραγκίσεβιτς με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ και Μάριο Λιτλ με 11 πόντους ήταν οι δύο που ξεχώρισαν από τον Άρη μαζί με τον Δημήτρη Φλιώνη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-26, 37-37, 61-51, 71-77

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Φλιώνης 13 (4/4 δίποντα, 5/6 βολές), Κουζέλογλου 4 (2/7 σουτ, 3 ριμπάουντ), Τσάλμερς 11 (1/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/6 βολές), Ντραγκίτσεβιτς 11 (5/12 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντεκόζι 9 (1), Σταμάτης 4 (0/5 σουτ), Σλαφτσάκης 2, Μιλόσεβιτς 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Χαριτόπουλος, Λιτλ 11 (2)

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Μπιτς 6 (1/6 σουτ, 9 ριμπάουντ), Λοβ 8 (1/6 σουτ, 6 ασίστ), Γκρίφιν 8 (4/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κακλαμανάκης 10 (3/5 δίποντα, 4/5 βολές, 9 ριμπάουντ), Καμπερίδης 8 (2), Κονατέ 1, Μαργαρίτης 6 (1), Κάρτερ 13 (3/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Τέρνερ 17 (6/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές)