Αποτελέσματα και βαθμολογίες της Super League της 25ης αγωνιστικής και της 22ης της Football League

superleague_318845844

Έτοιμος για τον 13ο άθλο!

Ο Ηρακλής έμεινε ζωντανός στην μάχη παραμονής, περνώντας εντυπωσιακά με 3-0 από την έδρα του αδιάφορου ΑΟΚ!

Ο «Γηραιός», παρά τα πολλά προβλήματά του, επέστρεψε στα τρίποντα μετά από εννέα αγωνιστικές και εξακολουθεί να ελπίζει, υπό την προϋπόθεση ότι θα ξεπεράσει και τον οικονομικό σκόπελο. Οι Φαίακες από την άλλη υπέστησαν άλλη μία βαριά ήττα μετά την «τεσσάρα» στην Βέροια και δείχνουν ότι σκέφτονται από τώρα τις διακοπές.

Το τυχερό γκολ του Λεοζίνιο στο 35′ άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη του Ηρακλή, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Δώνης πέτυχε το πρώτο του γκολ με τον σύλλογο. Ο Κούρος, επίσης με την βοήθεια της τύχης, διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 76′.

Όσο χρειάστηκε ο ΠΑΟΚ

«Χτυπώντας» στο τέλος του κάθε ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ χωρίς να εντυπωσιάσει με την απόδοση του, επιβλήθηκε 2-0 της ΑΕΛ στην Τούμπα και μετά από σχεδόν ένα δίμηνο πανηγύρισε δύο σερί νίκες στη Σούπερ Λιγκ.

Ο «Δικέφαλος» κυριάρχησε σε όλο το πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε στο σκορ με το πρώτο επαγγελματικό γκολ του Κάνιας (37’), όμως στην επανάληψη χαλάρωσε. Παρόλα αυτά, δεν το πλήρωσε και τρία λεπτά πριν τη συμπλήρωση της κανονικής διάρκειας ο Κίτσιου, ο οποίος είχε περάσει στο ματς στο 80’ «κλείδωσε» τη νίκη της ομάδας του.

Έτσι, οι Θεσσαλονικείς μετά από 57 (!) ημέρες πανηγύρισαν δύο διαδοχικές νίκες στη Σούπερ Λιγκ και παρέμειναν στην 3η θέση με 49 πόντους. Αντίθετα, οι «βυσσινί», που γνώρισαν την τρίτη ήττα τους στα τελευταία πέντε ματς βρίσκονται στη 12η θέση με 24 πόντους και έχουν μπροστά τους «τελικό» με τον Αστέρα Τρίπολης στη Λάρισα.

Έπαιξε όσο έπρεπε…

O Άρης χωρίς να πιάσει σπουδαία απόδοση πέρασε από τα Χανιά με 2-0 στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League. Τα γκολ για τους κίτρινους πέτυχαν ο Καπνίδης στο 63′ και το Τάτος 10 λεπτά αργότερα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

Η ενδεκάδα των γηπεδούχων: Γεωργίου, Ζέρη, Ηρακλή, Κοζάκη, Τσουκάνη, Δαμιανάκη, Φουρλάνο, Λάσκαρη, Αποστολόπουλο, Ρούνεϊ και Σταματή

Η ενδεκάδα του Άρη: Διούδης, Μπούρμπος, Τζανακάκης, Χαριτωνίδης, Σόουζα, Πίτου Γκαρσία, Ρόβας, Παυλίδης, Ντούνης, Ίλιτς, Τάτος

ΒαθμολογίαΕΛΛΑΔΑ: Super League