ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 2-2:Η ματσάρα της χρονιάς –Νίκησε το ποδόσφαιρο!

Ένας ΠΑΟΚ αλλαγμένος όχι μόνο σε επίπεδο προσώπων αλλά -κυρίως- σε επίπεδο τακτικής, με τον Μπίσεσβαρ δεκάρι, τους Λημνιό και Ελ Καντουρί στις πτέρυγες και μοναδικό προωθημένο τον Σβιντέρσκι, έπιασε στον ύπνο την ΑΕΚ και με ένα 4-2-3-1 που ξεκάθαρα τον είχε αναβαθμίσει αγωνιστικά σε σχέση με το πρόσφατο παρελθόν, επέβαλλε τον ρυθμό του στο πρώτο ημίχρονο, βρέθηκε να προηγείται μόλις στο 14′ με 0-1 όταν ο Λημνιός έδωσε ένα πάρε-βάλε στον Σβιντέρσκι και αυτός σε κενό τέρμα άνοιξε το σκορ και έχασε ευκαιρίες και για άλλα τέρματα.

Ο Κωστένογλου άλλαξε το σύστημα σε 4-4-2 βάζοντας τον Μπακάκη δεξί μπακ και τον Παουλίνιο δεξί χαφ και η ΑΕΚ ισορρόπησε χωρίς ωστόσο να καταφέρει πάντως να απειλήσει ιδιαίτερα τον ΠΑΟΚ που είχε κλείσει πολύ καλά τους χώρους. Το 0-1 ήρθε χωρίς πολύ κόπο για τον ΠΑΟΚ ως σκορ ημιχρόνου αλλά στην επανάληψη το παιχνίδι έγινε ροντέο.

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι άναρχο και άγρια όμορφο, η ΑΕΚ συνέχισε να προσπαθεί για την ισοφάριση και το ΟΑΚΑ καρδιοχτύπησε σε δυο φάσεις ελέω VAR. Πρώτα ακυρώθηκε ορθά το γκολ του Μάνταλου αλλά στην συνέχεια και συγκεκριμένα στο 79′, ο Ντέλετιτς έκανε το 2-2 σε ουσιαστικά άδειο τέρμα εκμεταλλευόμενος την άψογη ενέργεια και ασίστ του Μάνταλου. Το παιχνίδι θύμισε ματς αλάνας στο τελευταίο δεκάλεπτο με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και τους φρέσκους Ζαμπά και Ακπόμπ να προκαλούν προβλήματα στην άμυνα της ΑΕΚ.

Το 2-2 ωστόσο έμεινε μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης.

ΚΡΙΤΙΚΗ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ

Το 3-5-2 του Νίκου Κωστένογλου λειτούργησε τραγικά στο πρώτο ημίχρονο αλλά πρώτα η μετάλλαξη του συστήματος σε 4-4-2 στο πρώτο ημίχρονο και οι αλλαγές του στην επανάληψη, άλλαξαν καθοριστικά την εικόνα της αναμέτρησης. Θα μπορούσε να είχε κάνει καλύτερες τακτικές επιλογές σε επίπεδο αποστολής καθώς ήταν αδικαιολόγητο που έμεινε εκτός 18άδας ο Βέρντε.

• 9

Αναμενόμενα διαφορετικός ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ λόγω απουσιών Μάτος – Πέλκα και φουλ των αλλαγών από τον Αμπέλ Φερέιρα, δίνοντας ψήφο εμπιστοσύνης σε Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο για το δεξί άκρο της άμυνας, Μπίσεσβαρ για πρώτη φορά στον άξονα με τον Ελ Καντουρί αριστερά και τον Λημνιό δεξιά. Προωθημένος Σφιντέρκι, με τον Πολωνό να τον δικαιώνει για την επιλογή του. Επανεμφάνιση μετά από 6.5 μήνες για Μαουρίσιο.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

26΄

Το χαμένο πέναλτι του Ντιέγκο Μπίσεσβαρ. Σε ένα τρομερό μομέντουμ επιθετικά, ο ΠΑΟΚ χάνει μεγάλη ευκαιρία να πάρει ένα ισχυρό προβάδισμα δύο τερμάτων, στήνοντας με την πλάτη στον τοίχο την ΑΕΚ. Μια φάση που «αφύπνισε» τους γηπεδούχους και βάσει εξέλιξης του παιχνιδιού έπαιξε καταλυτικό ρόλο.

HIGHLIGHTS

• 4’Ο Σφιντέρσκι φεύγει στην πλάτη της άμυνας από υπέροχη μπαλιά του Γιαννούλη, περνάει τον Μπάρκα, κόβει στον Μπίσεσβαρ, ο οποίος όμως σημαδεύει το τάκλιν του Τσιγκρίνσκι που γλιτώνει το 0-1!
  • 14’Γκολ! 0-1 ο ΠΑΟΚ! Ο Βαρέλα βρίσκει στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ τον Λημνιό σε θέση μέσα δεξιά, αυτός γύρισε προ του Μπάρκα στον Σφιντέρσκι και εκείνος σε κενή εστία άνοιξε το σκορ.
  • 19’Ο Λημνιός φεύγει πάλι από δεξιά, σεντράρει με φάλτσο, ο Μπάρκας χάνει την έξοδο και ο Σφιντέρσκι από δύσκολη γωνία με την εστία άδεια, πλασάρει ψηλά.
  • 20’Ο Μίσιτς κάνει την σέντρα από αριστερά, όμως ο Μπάρκας αποκρούει το σουτ του Μπίσεσβαρ από το ύψος του πέναλτι!
  • 25’Υπόδειξη καθαρού πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ έπειτα από συμβουλή του VAR από το διαιτητή σε χέρι του Μπακάκη μέσα στην περιοχή. Ο Μπίσεσβαρ το εκτελεί και στέλνει τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι.
  • 32’Γρήγορη εναλλαγή της μπάλας από Λιβάγια και Αλμπάνη, ο τελευταίος έκανε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή και η μπάλα κατέληξε άουτ.
  • 47’Καλό σουτ του Μπακάκη, η μπάλα ελάχιστα άουτ.
  • 54’Γκολ! 1-1 η ΑΕΚ! Ο Λιβάγια σεντράρει συρτά, ο Τσιγκρίνσκι βάζει την προβολή και κάνει το 1-1
  • 58’Γκολ! 1-2 ο ΠΑΟΚ! Ο Λημνιός φεύγει πάλι στην πλάτη της άμυνας από δεξιά, γυρίζει στον Σβιντέρσκι και αυτός στην κίνηση σκόραρε!
  • 61’Ο Μάνταλος σκοράρει από κοντά αλλά σωστά, έπειτα από συμβουλή από το VAR, το γκολ δεν μετράει. Είχε προηγηθεί καταπληκτική επέμβαση του Ζίβκοβιτς πάνω στη γραμμή από κεφαλιά του Γιακουμάκη.
  • 79’Γκολ! 2-2 η ΑΕΚ! Ο Μάνταλος ζαλίζει τον Ροντρίγκο, κάνει την παράλληλη σέντρα, η άμυνα του ΠΑΟΚ κοιμάται και ο Ντέλετιτς σε κενή εστία κάνει το 2-2!
  • 84’Ο Άκπομ σε θέση βολής κάνει περιστροφή, σουτάρει συρτά με το αριστερό, όμως ο Μπάρκας διώχνει σε κόρνερ. Πολύ δύσκολη απόκρουση.