Κύπελλο Ελλάδος: Αποκλεισμός – σοκ του Άρη από τη Λαμία – Έχασε πέναλτι στο φινάλε της παράτασης

Εκτός συνέχειας του Κυπέλλου Ελλάδος έμεινε ο Άρης, ο οποίος γνώρισε την ήττα από το 1-0 από τη Λαμία στη δεύτερη μεταξύ τους αναμέτρηση για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Μετά το 0-0 της πρώτης αναμέτρησης στο Κλεάνθης Βικελίδης για τους “8” της διοργάνωσης, οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν και απόψε ισόπαλες χωρίς τέρματα στο γήπεδο της Λαμίας και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί η Λαμία με χρυσό σκόρερ τον Τζανετόπουλο, ο οποίος πέτυχε το γκολ στο 118′ με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, πήρε την χρυσή πρόκριση στα ημιτελικά.

Η φάση που έκρινε την πρόκριση

Καθοριστικός παίκτης για τη Λαμία ήταν ο τερματοφύλακάς της Μπόγιαν Σαράνοφ αποκρούοντας στο τελευταίο λεπτό της παράτασης το πέναλτι του Μπρούνο Γκάμα και στέλνοντας την ομάδα του στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Σημειώνεται πως οι “κιτρινόμαυροι” έχασαν πάναλτι και στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού και συγκεκριμένα στο 14′, με τον Καμαρά να στέλνει την μπάλα άουτ από την άσπρη βούλα.

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Προβυδάκης, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Σαραμαντάς (86’ Μαρτίνεθ), Τζανδάρης, Μπεχαράνο, Μπανγκουρά, Ταϊρόν (31’ Νούνιες), Ρόμανιτς (106’ Τσούκαλος), Καραμάνος (78’ Αραμπούλι).

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Σάσα, Ντιαγέ (90’+1’ Ματίγια), Μαντσίνι (109’ Μάνος), Μπερτόγλιο (65’ Ιτούρμπε), Γκαρσία (76’ Γκάμα), Καμαρά.