Football League: Κέρκυρα – Ηρακλής 1-0

Πρώτη νίκη για την Κέρκυρα και πρώτη ήττα για τον Ηρακλή, που ηττήθηκε 1-0 χάρη σε τέρμα του Σιατραβάνη ο οποίος αγωνιζόταν παλαιότερα στον «Γηραιό».

Το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς στο Football League ανάμεσα σε Κέρκυρα και Ηρακλή έβγαλε νικήτρια την ομάδα του Ιονίου με 1-0.

Στο παιχνίδι είχαμε γενικά χαμηλό ρυθμό με τις μεγάλες φάσεις να απουσιάζουν και το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει με μια καλή στιγμή για τον Ηρακλή. Στο 43′, ο Παναγιωτούδης έπιασε ένα ωραίο σουτ με τον Κουτζαβασίλη να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Κάπως καλύτερος ήταν ο ρυθμός στην επανάληψη, με τις δύο ομάδες να ανεβάζουν στροφές και να ψάχνουν πιο έντονα το γκολ της νίκης. Ο Ηρακλής, έφτασε και πάλι κοντά στο γκολ, όταν στο 60′ ο Περόνε με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο έξω. Η επόμενη φάση ήταν και το γκολ που τελικά έκρινε την αναμέτρηση.

Ο Σιατραβάνης έκλεψε την μπάλα και από το ημικύκλιο της περιοχή με υπέροχο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 στο 67′. Τα υπόλοιπα 23 λεπτά που απέμεναν μαζί με τις καθυστερήσεις άνηκαν στον Ηρακλή. Ο «Γηραιός», απείλησε στο 87′ με σουτ του Ντούνη να φεύγει άουτ και στο φινάλε ένα σουτ του Κλέιτον είχε την ίδια κατάληξη με το 1-0 να μένει μέχρι τέλους.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για την Κέρκυρα στο πρωτάθλημα, ενώ αντίθετα ο Ηρακλής γνώρισε την πρώτη του ήττα.

Οι συνθέσεις:

ΚΕΡΚΥΡΑ (Δημήτρης Σπανός): Κουτζαβασίλης, Σπίνουλας, Θεοδωράκης, Ιωάννου, Κούρος, Νίκιτς (63′ Κόντος), Ν. Κρητικός, Ζορμπάς (92′ Στ. Κρητικός), Σιατραβάνης (85′ Βέρτζος), Βίλα, Τουράμ.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Αλέκος Βοσνιάδης): Βοσνιάδης, Κουτρομάνος, Πασάς, Ζιαμπάρης, Κούσας, Μουμίν, Παναγιωτούδης (71′ Τάι), Ντούνης, Κλέιτον, Μενδρινός (54′ Περόνε), Χασομέρης (80′ Ρόβας).