Champions League – Ήττα-σοκ για τη Ρεάλ στη Μόσχα, άντεξε στο Μόναχο ο Άγιαξ – Όλα τα αποτελέσματα της βραδιάς

Η ήττα της πρωταθλήτριας Ευρώπης Ρεάλ Μαδρίτης, από την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα, ήταν η μεγάλη έκπληξη από τα αποτελέσματα της πρώτης δόσης των παιχνιδιών της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League. Η ομάδα του Λοπετέγκι διέρχεται περίοδο κρίσης, όπως δείχνουν τα τελευταία αποτελέσματά της και οι Ρώσοι δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη, μπαίνοντας στο παιχνίδι της πρόκρισης με τη νίκη τους (1-0) απέναντι στη «βασίλισσα».

Επίσης ξεχώρισε το θετικό αποτέλεσμα που απέσπασε ο Άγιαξ στην έδρα της Μπάγερν Μονάχου, με τους Ολλανδούς να φεύγουν με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από την «Αλιάνζ Αρενα». Οι Βαυαροί ξεκίνησαν πολύ δυνατά και πέτυχαν να προηγηθούν νωρίς, με τον Ματς Χούμελς να σκοράρει μόλις στο 4ο λεπτό. Οι Ολλανδοί ωστόσο δεν πτοήθηκαν, ούτε επέλεξαν να αμυνθούν κι επιβραβεύθηκαν γι΄ αυτό με ένα βαθμό, τον οποίο χάρισε στην ομάδα του Τεν Χαγκ ο Νουσάιρ Μαζράουι με το γκολ που σημείωσε στο 22΄.
Από εκεί και πέρα η Λιόν, που είχε εκπλήξει στην πρεμιέρα της διοργάνωσης περνώντας με «διπλό» από το «Έτιχαντ» απέναντι στη Μάντσεστερ Σίτι, είδε τη Σαχτάρ Ντόνετσκ να προηγείται 2-0 στο «Groupama Stadium» της γαλλικής πόλης, αλλά κατόρθωσε να επιστρέψει στο παιχνίδι σημειώνοντας δύο γκολ σε ισάριθμα λεπτά και αποσπώντας ισοπαλία (2-2).Η Ρόμα, χωρίς τον Κώστα Μανωλά στη σύνθεσή της, δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα στο «Ολίμπικο» απέναντι στη Βικτόρια Πλζεν, την οποία συνέτριψε 5-0 με τον Έντιν Τζέκο να φτάνει στο χατ-τρικ, ενώ η Βαλένθια ήταν πολύ δυνατή γι΄ αυτή τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κι έτσι οι «νυχτερίδες» έφυγαν με «λευκή» ισοπαλία από το «Ολντ Τράφορντ».

Νωρίτερα η Γιουβέντους, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πάουλο Ντιμπάλα η Γιουβέντους έκανε το «2 στα 2» στον 8ο όμιλο του Champions League επικρατώντας με 3-0 της Γιουνγκ Μπόις, ενώ η Σίτι πέτυχε με ανατροπή (2-1) την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση κόντρα στη Χοφενχάιμ.