Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία του Basket League–Ήττα του ΠΑΟΚ και του ΑΡΗ

Ο Παναθηναϊκός Superfoods έκανε καλή εμφάνιση στη Θεσσαλονίκη και νίκησε τον ΠΑΟΚ (91-74

Ο Παναθηναϊκός Superfoods άφησε πίσω την κούραση και την απογοήτευση από τη βαριά ήττα από την Μπάμπεργκ, αντέδρασε απέναντι στον ΠΑΟΚ και πήρε μία ακόμη νίκη (91-74) στη Stoiximan.gr Basket League. Οι “πράσινοι” έκαναν το 15/15 και συνέχισαν την αήττητη πορεία τους στο πρωτάθλημα, στρέφοντας την προσοχή τους πλέον στη μονομαχία με την Μπασκόνια (8/2), την ώρα που ο “δικέφαλος” έμεινε εκτός της τετράδας και ετοιμάζεται για τον “τελικό” με τη Βέντσπιλς (6/2) για το Basketball Champions League.

Παρεμπιπτόντως, ο Τσάβι Πασκουάλ δεν χρησιμοποίησε τον Κρις Σίνγκλετον, με τον Κένι Γκάμπριελ και τον Ντίνο Μήτογλου να μοιράζονται τον χρόνο συμμετοχής στο “4” -με εξαιρετικά αποτελέσματα.

Η άμυνα του ΠΑΟΚ σε συνδυασμό με την εξαιρετική παρουσία των Αντώνη Κόνιαρη και Νταρνέλ Τζάκσον ήταν αυτή που έδωσε από νωρίς το δικαίωμα στους γηπεδούχους να πιστέψουν πως μπορούν να νικήσουν τον Παναθηναϊκό Superfoods. Οι δυο τους αποτέλεσαν τις αιχμές του δόρατος για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου μέχρι το +9 (32-23 στο 13′), το οποίο βέβαια απώλεσαν πολύ γρήγορα οι παίκτες του “δικεφάλου”.

Ο Τσάβι Πασκουάλ πήρε τάιμ άουτ σε εκείνο το σημείο, ο Κέι Σι Ρίβερς έβαλε δύο τρίποντα αμέσως μετά και κάπως έτσι ο ρυθμός του αγώνα άλλαξε. Σε τέτοιο βαθμό μάλιστα, που το “τριφύλλι” πήγε στα αποδυτήρια έχοντας αυτό το προβάδισμα (38-42) με τα υψηλά ποσοστά του σε δίποντα (62%) και τρίποντα (40%) να κάνουν… τη δουλειά τους.

Στην εκκίνηση της γ’ περιόδου, οι “πράσινοι” έκαναν τη δουλειά τους από τα 6μ75, η διαφορά πήγε στο +15 (41-56) στο 24ο λεπτό και κάπου εκεί μπήκαν επί της ουσίας οι βάσεις για την εκτός έδρας επικράτηση. Ακόμη κι όταν ο Φιλ Γκος πήρε το όπλο του και έβαλε συνεχόμενα σουτ τριών πόντων, το μομέντουμ δεν άλλαξε, με τον Μάρκους Ντένμον να βάζει… φρένο στις ορέξεις ανατροπής των γηπεδούχων.

Με την ενέργεια να μην περισσεύει πλέον, ο ΠΑΟΚ έχασε την επαφή του με το σκορ στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός Superfoods συνέχισε να παίζει στην ίδια ταχύτητα (σε άμυνα και επίθεση), για να φτάσουμε στο τελικό +17 (91-74) για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ.

Η ΑΕΚ, κέρδισε με 73-64 τον Άρη

Ζορίστηκε περισσότερο από ότι έπρεπε, έκανε πολλά πράγματα λάθος, αλλά στο τέλος πήρε τη νίκη με 73-64.

Μία νίκη που ξεκάθαρα οφείλει στους Έλληνες παίκτες της. Οι Καββαδάς, Λαρεντζάκης, Μαυροειδής, Βασιλόπουλος και Ξανθόπουλος έκαναν για ακόμα μία φορά αυτά που έπρεπε και παίρνοντας βοήθειες από τους Γκριν και Μπάρλοου φρόντισαν ώστε η ΑΕΚ να πάρει τη νίκη.

Ο Αρης μπήκε καλύτερα στο παρκέ ξεφεύγοντας με 3-9 και 5-12, κλείνοντας τελικά την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 13-18. Στην δεύτερη περίοδο ξέφυγε μάλιστα κάποια στιγμή με 15-22, έχοντας το πάνω χέρι. Κάπου εκεί όμως η ΑΕΚ ξεκίνησε την αντεπίθεσή της.

Με τους Λαρεντζάκη και Μαυροειδή να δίνουν λύσεις στην επίθεση η “Ένωση” έτρεξε ένα σερί 7-0 ισοφαρίζοντας σε 22-22. Ακολούθως, αυτός που ανέλαβε δράση ήταν ο Κέλσι Μπάρλοου, ο οποίος με συνεχόμενα καλάθια βοήθησε τους γηπεδούχους να περάσουν μπροστά στο σκορ με 33-26 χάρη σε ένα σερί 8-0 και τελικά να κλείσουν την πρώτη περίοδο όντες μπροστά στο σκορ 39-29.

Η ΑΕΚ μπήκε στην τρίτη περίοδο δίνοντας την εντύπωση ότι θα “καθαρισει” το παιχνίδι, ξεφεύγοντας με 43-29 και 46-35. Ο Άρης όμως αντέδρασε και με μπροστάρη τον Τσαϊρέλη κατάφερε χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 12-2 να μειώσει σε 48-47, με το σκορ της τρίτης περιόδου να είναι τελικά 53-49 για τους γηπεδούχους.

Στην τρίτη περίοδο ο Άρης συνέχισε χάρη στον Τσαϊρέλη να μένει κοντά στο σκορ. Στο τελευταίο δίλεπτο ωστόσο ένα σερί 6-0 της ΑΕΚ την βοήθησε να ξεφύγει με 73-61 και να “καθαρίσει” ουσιαστικά το παιχνίδι, φτάνοντας σε μία δίκαιη νίκη.

ΕΛΛΑΔΑ: Basket League