Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της 6ης Αγωνιστικής της Super League

Δεν εντυπωσίασε, δεν έβγαλε μάτια με την απόδοσή του, αλλά ακόμα και έτσι ο ΠΑΟΚ πρόσθεσε ένα ακόμη τρίποντο στο σακούλι του, έκανε το 6Χ6 στο πρωτάθλημα και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα στη Super League, φτάνοντας τους 16 βαθμούς. Από εκτελέσεις κόρνερ του Πέλκα προήλθαν τα γκολ του “Δικεφάλου”, με τους Μαουρίσιο (16′) και Κρέσπο (90′) να χρίζονται σκόρερ.

Συνεχίζει (από πέρυσι) το νικηφόρο σερί του στην Τούμπα ο ΠΑΟΚ, ενώ για ένα ακόμη ματς διατήρησε το μηδέν στην εστία του. Όσο για την ομάδα του Γιάννη Ματζουράκη, στάθηκε όσο καλύτερα μπορούσε στο χορτάρι, αλλά γνώρισε έκτη ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις και παραμένει στην τελευταία θέση.

Στη Νέα Σμύρνη αναμετρήθηκαν Πανιώνιος κι Άρης για την έκτη αγωνιστική της Super League. Οι “κυανέρυθροι” πανηγύρισαν τη νίκη με 1-0 χάρη στο γκολ του 30χρονου Βραζιλιάνου κεντρικού αμυντικού, Λουίζ Γκουστάβο Ντομίνγκες στο 41ο λεπτό.

Οι “κίτρινοι” σπατάλησαν ένα… ημίχρονο χωρίς ευκαιρίες, πάτησαν “γκάζι” στο τελευταίο μισάωρο. Είχαν ευκαιρίες, δοκάρι, αλλά δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν με το βαθμό από την Αθήνα στη Θεσσαλονίκη.

Ο Άρης γνωρίζει για δεύτερο διαδοχικό εκτός έδρας ματς πρωταθλήματος την ήττα. Στην πρεμιέρα είχε περάσει (0-3) από τη Λαμία, αλλά στα Ιωάννινα γνώρισε την ήττα (1-0) από τον ΠΑΣ. Άλλωστε, αυτό ήταν και το δεύτερο ματς στο οποίο δεν κατάφερε να σκοράρει.

ΕΛΛΑΔΑ: Super League
07.10. 16:00 Τελικό Λαμία 1 – 1 ΟΦΗ (0 – 0)
07.10. 18:15 Τελικό ΠΑΟΚ 2 – 0 Απόλλων Σμύρνης (1 – 0)
07.10. 19:00 Τελικό Ατρόμητος Αθηνών 1 – 0 ΠΑΣ Γιάννινα (1 – 0)
07.10. 20:30 Τελικό ΑΕΚ 1 – 1 Ολυμπιακός Πειραιώς (0 – 0)

ΒαθμολογίαΕΛΛΑΔΑ: Super League